Trzeba się liczyć z tym, że z wiekiem oczywiście zapotrzebowanie kaloryczne u osób starszych spada. Zwalnia również metabolizm. Mówiąc prościej organizm potrzebuje mniej kalorii, jednak trzeba będzie pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne nie będzie się zmieniało. Dlatego bardzo ważne będzie odpowiednie komponowanie posiłków, tak by skutecznie pokrywać niedobory związane z tym, że organizm się starzeje i konieczne będzie jego stymulowanie do lepszego działania. Najlepsza dieta dla starszej osoby to taka, która będzie brała pod uwagę jakie są jej potrzeby, stan zdrowia, to jak funkcjonuje jej organizm i jakie ma ewentualnie choroby towarzyszące. Mamy kilka zasad, dzięki którym łatwiej będzie przygotować taką właściwą dietę dla seniora.

Należy zwrócić uwagę na to, by nie pomijać posiłków, gdyż niedożywienie i brak ważnych składników odżywczych mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia a także decydować o samopoczuciu osoby starszej.

Niewielkie posiłki W przypadku osób starszych zalecane będzie spożywanie 4-5 a niekiedy nawet 6-7 małych posiłków, które będą regularnie przyjmowane w ciągu dnia. Organizm łatwiej strawi oraz przyswoi nieduże porcje co sprawi, że będzie można utrzymywać poziom energii i jednocześnie dolegliwości pokarmowe będą ograniczone. Trzeba będzie unikać sytuacji, w której będziemy się przejadać. Dla seniorów nie będą odpowiednie również ciężkostrawne posiłki.

Do posiłków powinno się wykorzystywać wyłącznie świeże i jak najmniej przetworzone składniki między innymi takie jak nabiał, chude mięso, ryby, ciemne pieczywo, kasze, warzywa. Oczywiście dobrze będzie zadbać również o to, by dieta była różnorodna. Dieta lekkostrawna będzie właściwa właśnie dla osób starszych. Do takich produktów, których powinno się unikać zaliczyć należy produkty tłuste, smażone, na bazie kapusty, grzybów, roślin strączkowych. Ich strawienie będzie zbyt trudne i wymagać będzie wiele pracy, dlatego długo będą zalegać w żołądku.

Przyprawy powinno zastępować się ziołami, które będą znacznie łagodniejsze a ich odpowiednie stosowanie będzie również poprawiać smak potraw. Oczywiście istotne będzie również ograniczenie jeśli chodzi o spożywanie soli, która powoduje podniesienie ciśnienia krwi. Jeśli osoba starsza ma problemy z zaparciami powinna pić dużo płynów a także spożywać produkty, które będą bogate w błonnik między innymi takie jak soki warzywne, przeciery, suszone owoce. Aby na stałe usprawnić działanie jelit warto wkomponować je w codzienny jadłospis.

Dieta w chorobie Jeśli starsza osoba zmaga się z chorobą taką jak cukrzyca czy chorobą układu pokarmowego albo układu krążenia czy niewydolność nerek to przygotowywana dieta powinna być wtedy konsultowana z lekarzem. To bardzo istotna kwestia, ponieważ wtedy to co się będzie spożywało będzie miało szczególne znaczenie. Na uwadze będzie trzeba mieć również ewentualny kontakt z dietetykiem.

Rozdrabnianie, przecieranie, miksowanie posiłków będzie wskazane jeśli starsza osoba ma problemy z gryzieniem albo takich postaci będzie wymagał jej stan zdrowia. Może być to np. związane z karmieniem za pomocą sondy. Warto postarać się także o to, by posiłki były ciepłe, urozmaicone i wizualnie atrakcyjne.

Ewentualnie racjonalnie prowadzoną dietę będzie można dodatkowo uzupełniać preparatami odżywczymi, które dostępne są w aptece. Stosować będzie je można między innymi pomiędzy posiłkami albo zamiast mniejszych posiłków, gdy będą dostarczać odpowiednią ilość kalorii.do orgnaizmu.