Mamo, kup mi pieska! Jakie zwierzę dla dziecka?

piesekKupno lub adopcja zwierzaka, który ma zostać towarzyszem i przyjacielem dziecka, to sztuka wyboru. Najlepiej wyjść od zdobycia wiedzy o tym, czego potrzebują poszczególne gatunki zwierząt, by żyć w możliwie najbardziej sprzyjających im warunkach. Następnie rozmowy z dzieckiem – powinno zdawać sobie sprawę, że zwierzak w domu to ogromna radość, ale też sporo obowiązków.

Pies, kot

Ukoronowaniem dziecięcych marzeń o zwierzątku jest zwykle kot lub pies. Te bardzo popularne w naszej kulturze zwierzaki potrafią być wdzięczne i kochane, jednak przysparzają wielu obowiązków. Zarówno kota, jak i psa trzeba nauczyć zachowania w domu, nieniszczenia przedmiotów, niewchodzenia w pewnej miejsca, posłuszeństwa. Pies wymaga częstych spacerów, a kot opróżniania kuwety. Są to więc spore wyzwania dla kilkuletnich dzieciaków. Nie można tez liczyć na to, że kot czy pies będzie tolerował dziecięce wybryki, szarpanie za ogon czy nadmierne zaczepianie. Zanim zwierzak pojawi się w domu, trzeba wyjaśnić dziecku zasady postępowania z nim, a także towarzyszące opiece obowiązki, które nie znikają bez względu na pogodę, samopoczucie i poziom zmęczenia opiekuna.

Królik i świnka morska

Zwierzątka nieco większe niż myszki, a mniejsze niż pies i kot – królik i świnka morska, często wybierane dla dzieci. Jako pierwsze zwierzątko zdecydowanie lepiej sprawdzi się świnka, a konkretnie – minimum dwie świnki, ponieważ te zwierzątka w pojedynkę nie czują się najlepiej. Świnki morskie są łagodne, przyjazne i dość czyste. Za to króliki bywają małymi niszczycielami – gryzą kable, zeszyty, buty. Odpowiednio oswojone i zadbane będą jednak wdzięcznymi przyjaciółmi dziecka.

Szczurki, myszy i chomiki

Takie nieduże zwierzaki bywają też mylnie uznawane za całkiem niewymagające. Przeciwnie – każde z nich ma nieco inne, spore wymagania. Szczurki i myszy muszą mieć własną klatkę, w której trzeba dość często sprzątać. Są bardzo inteligentne, więc szybko się nudzą, a zaniedbane stają się apatyczne i chorują. Chomiki potrzebują za to przede wszystkim przestrzeni. Jeden chomik wymaga dużego terrarium, minimum metra na metr, choć często bywa trzymany w malutkiej „klatce”. Nie może też dzielić swojego terytorium z innymi chomikami.

Rybki w akwarium

Rybki są zwierzątkami, które mogą nieco rozczarować małe dzieci. Z pewnością będą lepszymi pupilami dla dzieci starszych, które będą mogły samodzielnie czyścić akwarium, wyposażać je w nowe akcesoria, roślinki i dowiadywać się coraz więcej o podwodnej faunie i florze. To także niezły pomysł dla alergika.

Powiązane wpisy