Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na nadmiar informacji na każdy temat związany z dziećmi i rodzicielstwem, a już na pewno z tym, jak karmić swoje dziecko! Od karmienia piersią do karmienia mieszanką, od odstawienia od piersi do puree, od żywności organicznej do konwencjonalnej, od diety wszystkożernej do wegańskiej, jest jakieś stanowisko lub wybór dotyczący wszystkiego!

Jednym z obszarów, który w ciągu ostatnich kilku lat był szczególnie zagmatwany, jest temat wprowadzania wysoce alergizujących pokarmów dla dzieci, w szczególności orzeszków ziemnych. Zgłoszone wskaźniki alergii pokarmowej w Kanadzie wahają się od 2 do 10%. Rodzice są zdesperowani, aby zminimalizować ryzyko, że ich dziecko stanie się częścią tej statystyki, ponieważ rozwój alergii pokarmowych zmienia życie dziecka i całej rodziny.

W zależności od tego, do którego organu służby zdrowia odwoływaliście się w przeszłości (tj. do Zdrowia Kanady, Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego (CPS), Kanadyjskiego Towarzystwa Alergii i Immunologii Klinicznej, Światowej Organizacji Zdrowia itp. Nie dzieje się tak dlatego, że organizacje te chcą Państwa zmylić, ale dlatego, że w różnym czasie oceniają one nowe badania i ponownie piszą oświadczenia, gdy uznają, że istnieją odpowiednie dowody, aby dokonać zmiany.

Od czasu ostatniego stanowiska CPS (2013-2014) w sprawie wprowadzenia alergenów w pokarmach stałych dla niemowląt z grupy wysokiego ryzyka, opublikowano wiele nowych, dobrze zaprojektowanych badań klinicznych w dziedzinie alergii u niemowląt. Skłoniło to do dalszego dopracowania ich stanowiska.

(Nie zamierzam opisywać każdego z badań, które przyczyniły się do tej zmiany, ale mogą Państwo zapoznać się z artykułami z czasopism, które zostały wymienione w streszczeniu CPS tutaj).

Jakie pokarmy są silnie alergizujące?

Teoretycznie, każdy pokarm może wywołać reakcję alergiczną. W mojej praktyce, widziałem lub słyszałem o poważnych alergiach pokarmowych na prawie każdy pokarm ... no cóż, z wyjątkiem sałaty lub szpinaku! CPS, wraz z większością innych instytucji zajmujących się zdrowiem, wymienia następujące pokarmy (powszechnie określane jako "Wielka Ósemka") jako silnie alergizujące:

    Mleko krowie Jajka Orzeszki ziemne Orzechy z drzew orzechowych (w tym migdały, orzechy włoskie, orzechy piniowe, pekany, pistacje, nerkowce, orzechy brazylijskie i orzechy makadamia) Ryby (np. tilapia, dorsz, łosoś, tuńczyk itp.) Skorupiaki (np. krab, homar, krewetki itp.) Pszenica Soja

Które dzieci są uważane za dzieci "wysokiego ryzyka" wystąpienia alergii pokarmowej?

Poniższe wytyczne zostały opracowane dla niemowląt, które są uważane za dzieci z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej.

CPS definiuje niemowlę z wysokim ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej jako dziecko z osobistą historią atopii (np. egzema) LUB mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice lub rodzeństwo) z atopią (np. egzema, alergia pokarmowa, alergiczny nieżyt nosa lub astma).

Należy pamiętać, że dla dzieci, które nie są w grupie wysokiego ryzyka, zaleca się regularne wprowadzanie pokarmów alergizujących wraz z innymi pokarmami stałymi w wieku 6 miesięcy lub około tego wieku.

Wytyczne dotyczące wprowadzania pokarmów stałych zawierających alergeny u niemowląt z grupy wysokiego ryzyka:

Niniejsze wytyczne zostały zaczerpnięte ze strony internetowej CPS. Komentarz pod każdym punktem jest moim własnym dodatkiem, aby pomóc w dalszym wyjaśnianiu ich zaleceń.

    Jeśli niemowlę wykazuje oznaki gotowości do jedzenia, rodzice mogą rozważyć wprowadzenie pokarmów alergennych około 6 miesiąca życia, ale nie wcześniej niż po ukończeniu 4 miesiąca życia. Nawet jeśli Twoje dziecko nie jest zaliczane do grupy wysokiego ryzyka, zachęcam Cię do wprowadzenia pokarmów alergizujących jak tylko zaczniesz podawać mu pokarmy stałe, czyli około 6 miesiąca życia. Pokarmy alergizujące powinny być wprowadzane pojedynczo, aby ocenić reakcję, bez zbędnej zwłoki między kolejnymi pokarmami. Zalecam wprowadzanie nowych pokarmów rano. W ten sposób, jeśli Twoje dziecko ma reakcję alergiczną, masz cały dzień, aby się tego dowiedzieć. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest to, aby Twoje dziecko dostało pokrzywki o 18:00, a potem zmęczone i rozdrażnione znalazło się na pogotowiu po położeniu się do łóżka! Nie ma potrzeby czekać dłużej niż 24 godziny przed wprowadzeniem kolejnego silnie uczulającego pokarmu. Stare wytyczne kazały nam czekać 3 dni i w tym tempie byłabyś stara i siwa zanim doszłabyś do nich wszystkich! Tekstura i wielkość każdego pokarmu stałego powinna być dostosowana do wieku dziecka, aby zapobiec zadławieniu. Na przykład, nie dawaj dziecku orzeszka ziemnego! Raczej rozcieńcz naturalne, gładkie masło orzechowe mlekiem matki lub wodą, albo innym już tolerowanym przecierem owocowym lub warzywnym Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów na wprowadzenie tych pokarmów, skontaktuj się z nami w celu umówienia się na wizytę. Jeśli niemowlę toleruje często uczulający pokarm, rodzice powinni podawać go kilka razy w tygodniu, aby utrzymać tolerancję. Był to kluczowy wniosek z badań nad zapobieganiem alergii - częste podawanie pokarmu pomaga organizmowi zrozumieć, że jest to "mile widziany gość" i nie ma potrzeby bić na alarm! Jeśli zaobserwowana zostanie reakcja niepożądana, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w sprawie dalszych kroków. Należy pamiętać, że reakcja może wystąpić prawie natychmiast lub kilka godzin po jedzeniu. Łagodna reakcja może objawiać się swędzeniem skóry, wysypką lub katarem. Ciężka/ekstremalna reakcja obejmuje biegunkę, wymioty, obrzęk (zwykle ust i/lub oczu, problemy z oddychaniem lub przełykaniem. Jeśli u Twojego dziecka wystąpi ciężka lub ekstremalna reakcja, zadzwoń pod numer 911. Karmienie piersią powinno być chronione, promowane i wspierane przez okres do 2 lat i dłużej. Tak! Nie zapominajmy, że karmienie piersią samo w sobie jest fantastycznym sposobem, aby pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka i ma wiele innych korzyści immunologicznych i rozwojowych.

Na zakończenie chciałabym podkreślić, że ludzie, którzy napisali to stanowisko są bardzo mądrzy, podobnie jak ludzie, którzy przeprowadzili badania, które zostały wykorzystane przy tworzeniu tych wytycznych. Wiem, że twoja mama lub teściowa wychowała siedmioro dzieci, z których żadne nie miało alergii i wie jak karmić dziecko z zamkniętymi oczami, ale proszę zaufaj tym nowym badaniom bardziej niż jej sugestiom ????

Weź to jeden kęs na raz,

Rosanne