Pewnie większość osób wie jak bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia będzie śniadanie, ale czy faktycznie słuszne jest to przekonanie? Co powinniśmy jadać na śniadanie, by było ono zdrowe i pożywne? W tym wpisie znajdziecie kilka faktów odnoszących się o tego jaka jest rola śniadania w naszym jadłospisie. Według zasad zdrowego żywienia każdego dnia powinno się spożywać 5 posiłków co około 3 godziny. Taki rozkład sprawi, że ograniczy się ilość przekąsek i dzięki temu utrzymamy odpowiedni poziom cukru we krwi, a to ułatwi nam utrzymanie masy.

Ile kalorii ma dostarczyć śniadanie?

Zaczynając dzień od śniadania będziemy dostarczać ważną energię, która konieczna jest do efektywnego rozpoczęcia dnia. Najlepiej jeśli śniadanie to około 25-30% wszystkich kalorii danego dnia spożywanych. Jak komponować śniadanie?

To jaka będzie jakość spożywanego śniadania ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej jeśli śniadanie składa się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, musli, otrębów. Produkty takie będą miały błonnik pokarmowy i daje on uczucie sytości. Stawiamy również na węglowodany złożone, które są trawione oraz wchłaniane do krwi powoli i dzięki temu stopniowo będą dostarczały do organizmu energię. W ten sposób nie będzie takiej sytuacji, że pojawiają się nagłe wahania jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi jak to się dzieje w przypadku spożywania węglowodanów prostych. Do tych produktów dołączyć można składniki mleczne a więc produkty takie jak mleko, jogurt, kefir, maślanka, ser żółty czy twaróg. Ewentualnie mogą to również być produkty białkowe takie jak wędliny, pasty z roślin strączkowych czy jajka. Zawsze sięgamy po warzywa i owce. Przy tym powinniśmy także zadbać o połączenie w jednym posiłku produktów zbożowych oraz mlecznych, co będzie charakteryzowało się tym, że lepiej wykorzystywane będą te białka jakie występują w zbożach.

Jakie dodatki do śniadania?

Jeśli chodzi o dodatki do śniadania to polecane będą między innymi orzechy, pestki dyni, słonecznika czy siemię lniane. Te składniki sa bardzo dobrym źródłem jeśli chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie na uwagę zasługują orzechy, które mają między innymi białko, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne magnez i potas. Dzięki tym składnikom wykazują one działanie przeciwzapalne, będą obniżać stężenie cholesterolu oraz powodują obniżenie ciśnienia krwi oraz mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Specjaliści od kardiologii podkreślają, że należy każdego dnia  zjadać około 30 gram niesolonych orzechów.

Śniadanie białkowo-tłuszczowe

Śniadanie może być oparte o produkty białkowo – tłuszczowe, czyli np. awokado zapiekane z jajkiem albo pastą z roślin strączkowych albo jajecznicą na szynce. Wybierając takie śniadanie warto będzie pomyśleć o dostarczeniu węglowodanów złożonych w kolejnym posiłku, co będzie gwarantowało odpowiednią równowagę między składnikami odżywczymi w jadłospisie. Warto pamiętać o tym, że jajecznica na boczku nie będzie dobra opcją, ponieważ takie danie będzie dla nas ciężkostrawne i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe co dalej będzie również wpływało na rozwój chorób serca. Także sięgniecie po słodką drożdżówkę nie będzie dobrym pomysłem na pierwszy posiłek, ponieważ cukry proste zostaną szybko wchłonięte i ponownie pojawi się głód.

Śniadanie, będzie wiec tym bardzo istotnym posiłkiem, który należy spożyć do dwóch godzin po wstaniu, by uzupełnić w organizmie energię i nie dopuścić do spowolnienia jeśli chodzi o metabolizm. Będzie to więc istotna kwestia, której nie powinniśmy lekceważyć.