Otwórz dowolny magazyn lub włącz wiadomości, a prawdopodobnie natkniesz się na najnowszą dietę. Chociaż przerywany post jest na pierwszych stronach gazet już od kilku lat, to nadal jest to trend, o który często jestem pytany. Oto spojrzenie na ten styl odżywiania typu "post i uczta" i czy warto go wypróbować?

Przerywanypost 101
Przerywany post to styl odżywiania, w którym cyklicznie pości się i je. Jest kilka sposobów, na które można go stosować. Oto trzy najpopularniejsze metody:

  • Podejście 5:2: Jesz tylko 500 kalorii przez 1-2 dni w tygodniu, nazywane również dniami "postnymi".
  • Metoda 16/8: Metoda ta polega na ograniczeniu czasu jedzenia do 8 godzin dziennie. Zasadniczo, pości się przez 16 godzin każdego dnia.
  • "Eat Stop Eat: Gdzie pości się pełne 24 godziny 1 do 2 razy w tygodniu.

W tym czasie nie wolno jeść, ale można pić bezkaloryczne napoje, takie jak kawa, woda i herbata. Jednak, gdy nie jesteś na czczo - wszystko idzie, chociaż trzymanie się dobrze zbilansowanej, zdrowej diety z pewnością byłoby idealne.

Zwolennicy przerywanego postu twierdzą, że przerywany post może nie tylko pomóc schudnąć, ale może też zwiększyć poziom energii i jest wygodnym sposobem na jedzenie bez martwienia się o przygotowywanie i planowanie kilku posiłków. Niektórzy ludzie uważają, że jest to również łatwe do naśladowania, ponieważ oprócz zasad postu, nie ma jedzenia, które jest poza granicami.

Co z nauką?
Badania z 2011 roku opublikowane w Recenzje otyłości porównano przerywany post i codzienne ograniczanie kalorii, i podczas gdy oba okazały się skuteczne w utracie wagi i redukcji masy tłuszczu, przerywany post zachował więcej beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

Inne badanie z 2014 roku wykazało, że przerywany post jest tak samo skuteczny jak ograniczenie kalorii w zmniejszaniu insulinooporności, co może pomóc w zapobieganiu i zarządzaniu cukrzycą typu 2. Post może mieć również zdolność do opóźniania procesu starzenia się i chorób z nim związanych, takich jak choroba Alzheimera, nadciśnienie i zapalenie stawów, zgodnie z badaniami z 2014 roku opublikowanymi w Metabolizm komórkowy.

Chociaż badania mogą wyglądać obiecująco, wiele z nich przeprowadzono na szczurach i myszach (np. badania nad cukrzycą powyżej) i mogą nie mieć zastosowania u ludzi. Jako takie, więcej badań jest z pewnością potrzebne.

Czy powinieneś spróbować?
W 2018 roku The Fast Diet (rodzaj przerywanego postu) ocenił 35 z 39 w rankingach U.S. News & World Report na najlepszą ogólną dietę.

To dlatego, że najprawdopodobniej zabraknie ważnych składników odżywczych, takich jak wapń, błonnik, potas i witamina D. Te składniki odżywcze są spożywane przez większość osób, które mają 24/7 do jedzenia - więc będzie to jeszcze większe wyzwanie, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz podczas postu 1 do 2 dni w tygodniu.

Co więcej, przy dłuższych okresach postu może się okazać, że jesteś drażliwy, nie możesz się skoncentrować, masz zawroty głowy lub światłowstręt. To wszystko są znaki, że plan nie jest dla ciebie. Ciężko jest też ćwiczyć lub skupić się w pracy, jeśli nie czujesz się dobrze.

Należy również zauważyć, że każda dieta z ograniczeniem kalorii nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dzieci i chorych na cukrzycę typu 1. Nie jest również zalecana dla osób z zaburzeniami odżywiania. Jeśli masz problemy zdrowotne lub zażywasz leki, porozmawiaj z lekarzem i zarejestrowanym dietetykiem przed rozpoczęciem nowego planu żywieniowego, zwłaszcza przerywanego postu.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wprowadzić zdrowe zmiany w stylu życia, aby poprawić jakość swojej diety i regularnie ćwiczyć, które są nadal najlepszymi sposobami na bezpieczną i skuteczną utratę wagi i zapobieganie chorobom.