Czy jedno spojrzenie na salę ćwiczeń zmusza Cię do powrotu na bieżnię? Nie bój się! Trening siłowy jest przepustką do ujędrnienia ciała, spalenia tłuszczu i uzyskania najlepszej sylwetki - na całe życie. Oto nasz prosty przewodnik.

Jak wiele rzeczy w życiu - w treningu chodzi o równowagę. Oczywiście, bieganie po parku czy zajęcia na siłowni to prosty sposób na poprawę kondycji i wyciskanie z siebie potu. Spalisz śniadanie i poczujesz się jak milion dolców. Ale dodanie sesji siłowych zapewni Ci długotrwałe spalanie tłuszczu, które trwa dłużej niż śniadanie.

Becky Shaw, PT i główny dyrektor w Enliven Coaching, wyjaśnia dlaczego. "Wyobraź sobie kardio jako wielki pęk małych patyczków na gorącym ogniu. Patyczki palą się szybko i zaciekle! Kardio spala kalorie szybko i tylko przez krótki okres czasu" - mówi Shaw. "Wyobraź sobie natomiast siłę jako dużą kłodę drewna. Kiedy kładziesz ją na ogniu, długo się pali i będzie się palić przez cały dzień. Trening siłowy będzie spalał kalorie przez cały dzień i podczas snu. Ciało ciężko pracuje, aby naprawić skutki treningu, który pochłania dużo energii, a przy okazji spala kalorie." Jesteśmy sprzedani.

Obalanie mitów

Choć trening siłowy ma bez wątpienia kluczowe znaczenie dla osiągnięcia jak najlepszej sylwetki, kobiety wciąż go unikają. Dlaczego? Od dawna panuje błędne przekonanie, że trening siłowy sprawi, że staniesz się duża i tęga. Jest to z wielu powodów bardzo nieprawdziwe przekonanie.

Po pierwsze, kobiety nie mają takiej zdolności do przyrostu masy mięśniowej, jak mężczyźni - więc z pewnością nie staniesz się "przypadkowo" rozciągnięta od wymachiwania kilkoma kettlebells. "Kobiety nie mają takiego samego profilu hormonalnego jak mężczyźni i dlatego nie są w stanie uzyskać wystarczającej masy mięśniowej, by wyglądać superprzystojnie" - wyjaśnia Shaw. "W przypadku kobiet o wiele trudniej jest spalić tkankę tłuszczową i szybko zyskać mięśnie ze względu na nasze hormony".

Jasne, z czasem, w zależności od treningu, obciążenia i odpoczynku, będziesz budować mięśnie - jednak to zdecydowanie nie jest zła rzecz. "Jeśli kobiety chcą nabrać trochę mięśni, by uzyskać zgrabną sylwetkę i kształt, trochę masy jest dobre!", mówi Shaw. Poza tym, ma to także inne korzyści, nie tylko dla Twojego bikini. Termin "masa" może być negatywnie kojarzony na siłowni, podczas gdy tak naprawdę im więcej masz mięśni, tym więcej tłuszczu spalasz w spoczynku i tym więcej możesz zjeść" - mówi Shaw. "To jest dla nas wygrana!".

Od czego zacząć?

Chcesz spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Po pierwsze, kilka sesji z terapeutą lub na zajęciach w małej grupie może okazać się bardzo pomocne. Wiele siłowni oferuje zajęcia siłowe - można też po prostu umówić się z terapeutą na kilka sesji.

Zacznij od opanowania kilku podstawowych ruchów, aby poprawić swoją technikę i uniknąć kontuzji. "Niektóre z podstawowych ćwiczeń, które ćwiczymy, to przysiady, wypady, martwy ciąg, wyciskanie na barki i wiosłowanie" - mówi Shaw. "Oczywiście istnieje mnóstwo różnych ćwiczeń, ale te podstawy są fundamentem treningu". Gdy już je opanujesz, możesz od nich przejść dalej.

Przerażają Cię te wszystkie ciężary i sztangi? Niepotrzebnie - po pierwsze, nie zawsze są one niezbędne do treningu siłowego. "Sprzęt ma swoje miejsce i może pomóc w zwiększeniu siły dzięki sztangom z obciążeniem lub różnym maszynom do ćwiczeń siłowych" - mówi Shaw. "Jednak trening z ciężarem ciała może być bardzo skuteczny w treningu siłowym i nie potrzebujesz żadnego sprzętu". Sugeruje ona, by spróbować zajęć mieszanych z wykorzystaniem ciężarów i treningu z masą ciała - różnorodność może pomóc w pokonaniu plateau.

Wniosek z tego taki, że warto spróbować ćwiczeń siłowych! Może on przyspieszyć osiąganie wyników - bez konieczności wzmacniania mięśni.