Witamy w pierwszej z 3-częściowej serii blogów poświęconych diecie roślinnej dla dzieci. Jest tak wiele do omówienia w tym temacie, że nie moglibyśmy tego zrobić w jednym poście! W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się różnym rodzajom diet wegetariańskich, korzyściom zdrowotnym płynącym ze stosowania diety roślinnej oraz temu, czy diety wegetariańskie i wegańskie są uważane za bezpieczny i zdrowy sposób odżywiania się dla dzieci.

Jeśli nie odpowiemy na twoje pytanie w tym poście, proszę załóż, że zajmiemy się nim w #2 lub #3!

Pytania? Komentarze? Proszę zostawić nam wiadomość poniżej.

Słyszałam o dietach "roślinnych"... ale co to tak naprawdę znaczy?

Jeśli jesteś dietetykiem czytającym te słowa, Ty również, podobnie jak ja, możesz być lekko poirytowany wielością znaczeń, jakie wiążą się z terminem "roślinna". W ciągu ostatnich kilku lat, słowo to zostało porwane, aby najczęściej opisywać dietę wegańską, jednak jest to przeinaczenie jego prawdziwego znaczenia.

Dieta roślinna odnosi się do sposobu odżywiania, który koncentruje się na żywności pochodzącej głównie z roślin, ale może również obejmować żywność pochodzenia zwierzęcego. Nie musi to oznaczać, że jesteś weganinem, a raczej, że wybierasz większość pokarmów pochodzenia roślinnego.

Zanim przejdziemy dalej, myślę, że ważne jest, abyśmy zrozumieli różnice pomiędzy różnymi wzorcami odżywiania opartego na roślinach. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej powszechnym typom.

    Nie ma standardowej definicji tego terminu. Jest on powszechnie używany do opisania osób, które w większości stosują dietę wegańską, ale mogą (lub nie) spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego sporadycznie. Flexitarian Nie ma standardowej definicji dla tego terminu. Ostatnio używa się go do opisania tych, którzy stosują głównie dietę wegetariańską, ale od czasu do czasu jedzą mięso. Wiele osób określających się jako fleksitarianie zrezygnowało z czerwonego mięsa. Lacto-Ovo Vegetarian (LOV) Wegetarianin LOV unika mięsa, ryb i ich produktów, ale spożywa produkty mleczne (np. mleko, jogurt, ser) i jaja. Ovo Wegetarianin (OV) Wegetarianin OV unika mięsa, ryb i produktów mlecznych, ale spożywa jajka. Lacto Vegetarianin (LV) Wegetarianin LV unika mięsa, ryb i jaj, ale spożywa produkty mleczne, w tym mleko, jogurt i ser. Dieta wegańska Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, ryby, nabiał, jaja i miód. Wielu wegan angażuje się w wegański styl życia, który obejmuje szacunek dla wszelkiego życia i sprzeciw wobec okrucieństwa wobec zwierząt. Istnieją różne rodzaje diet wegańskich, w tym wegańska raw food, fruktitariańska itd. Nie wszystkie odmiany diety wegańskiej są odpowiednie dla kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci. Wegetariańska dieta makrobiotyczna Oparta na zasadach filozofii wschodniej yin i yang, dieta ta jest dostosowana do potrzeb jednostki. Generalnie unika się w niej mięsa, drobiu, tłuszczów zwierzęcych, jaj, produktów mlecznych, rafinowanych cukrów, sztucznych słodzików i dodatków chemicznych.

Nawet w obrębie wyżej wymienionych diet roślinnych mogą występować znaczne różnice w rodzaju żywności, która jest lub nie jest w nich uwzględniana - np. weganin odżywiający się surową żywnością będzie jadł tylko surowe jedzenie (nie gotowane).

Ważne jest również, aby pamiętać, że badania nie stosują tej samej definicji "diety wegetariańskiej". Jeśli czytasz artykuły (lub googlujesz informacje), upewnij się, że czytasz je drobnym drukiem, ponieważ wyniki mogą nie mieć takiego zastosowania, jak ci się wydaje.

Do rodziców stosujących diety roślinne - upewnijcie się, że w pełni wyjaśniliście lekarzowi i/lub dietetykowi sposób odżywiania się waszego dziecka, aby mogli dostosować swoje porady do potrzeb waszego dziecka.

Czy istnieją korzyści zdrowotne (lub szkodliwe efekty) dla dzieci stosujących dietę roślinną?

Nie jesteśmy pewni, ale wczesne badania sugerują, że jest więcej korzyści zdrowotnych dla dzieci niż szkodliwych skutków. Dlaczego tak ogólnikowa odpowiedź? Ponieważ istnieje bardzo niewiele dobrej jakości badań, które przyglądają się długoterminowym korzyściom zdrowotnym dla niemowląt i dzieci opartych na roślinach.

Przykład w punkcie - niedawny przegląd systematyczny z 2017 r. dotyczący diet wegetariańskich i wegańskich u dzieci nie był w stanie wyciągnąć wiążących wniosków. Dostępne badania były źle zaprojektowane, miały bardzo małe rozmiary próbek, były stronnicze w stosunku do wyższych klas społecznych, a wiele z nich pochodziło z lat 80. i 90. Alas, nieodłączne wady z badań żywieniowych, o których mówiłem wcześniej!

Biorąc pod uwagę słabe dane, autorzy doszli do wniosku, że istnieją minimalne szkodliwe efekty i potencjalne korzyści zdrowotne dla dzieci stosujących dietę wegetariańską. Niektóre z tych pozytywnych efektów obejmowały poprawę poziomu cholesterolu i przeciwutleniaczy, większe spożycie błonnika i mniejsze ryzyko nadwagi.

Możemy spojrzeć na badania dorosłych wegetarian i wegan, aby dostrzec ogólne tendencje dotyczące osób odżywiających się w sposób roślinny. W przeglądzie przeanalizowano dane z ośmiu prospektywnych badań na dużą skalę i stwierdzono, że długoterminowy stan zdrowia zachodnich wegetarian i wegan jest dobry i może być lepszy niż u porównywalnych zachodnich niewegetarian w przypadku niektórych schorzeń i chorób. Na przykład:

    BMI: wegetarianie mają niższe BMI (1-2 kg/m2) niż nie-wegetarianie Cukrzyca typu 2: wegetarianie i weganie mają o 50% niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 Rak: ryzyko zachorowania na raka jest tylko nieznacznie niższe u wegetarian Cholesterol: niższy cholesterol u wegetarian (obniżony LDL ("podły" cholesterol) i podwyższony HDL ("szczęśliwy" cholesterol)) Gęstość mineralna kości: różni się - podobna u wegetarian vs. Inne: wegetarianie i weganie mają zmniejszone ryzyko choroby uchyłkowej, zaćmy i kamicy nerkowej Śmiertelność: podobna u wegetarian/wegan i wszystkożerców ... (chyba wszyscy musimy kiedyś umrzeć!)

Roślinne odżywianie rośnie w Kanadzie

Według ostatnich badań z Dalhousie University wydanych w lipcu 2018 r., Około 10% kanadyjskiej populacji stosuje dietę wegetariańską lub wegańską, z czego 2,3 miliona uważa się za wegetarian i 850 000 stosuje dietę wegańską.

Z tych 10% wegetarian/wegan jedzących, ponad połowa jest w wieku poniżej 35 lat i przypuszczalnie karmi swoje dzieci podobną dietą, chociaż nie mamy żadnych solidnych danych, aby to zweryfikować. Nie trzeba dodawać, że jeśli wychowujesz dzieci w oparciu o rośliny, nie jesteś sam. A jeśli szukasz więcej podobnie myślących rówieśników, to jest bardziej prawdopodobne, że znajdziesz ich mieszkających w większych miastach w Ontario lub Kolumbii Brytyjskiej.

Wraz z niedawną rewizją naszego Narodowego Przewodnika Żywnościowego w 2019 roku i zaleceniem spożywania większej ilości białek pochodzenia roślinnego, moje przewidywania są takie, że zobaczymy, jak ta 10% statystyka wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat.

Czy dieta wegetariańska lub wegańska jest zdrowym wzorcem dla niemowląt i dzieci?

Zajmijmy się tym pytaniem z głową!

Jest to temat gorąco dyskutowany przez wiodące międzynarodowe autorytety w dziedzinie zdrowia. Wiele z tych sporów dotyczy stosowności diety wegańskiej dla niemowląt i małych dzieci. (Niektórzy z nas mogą przypomnieć sobie historię włoskiego ustawodawcy, który chciał uznać przejście dziecka na dietę wegańską za przestępstwo i skazać rodziców na karę więzienia).

Krajowe towarzystwa dietetyczne i/lub pediatryczne opublikowały dokumenty określające stanowisko w sprawie diet wegetariańskich i wegańskich dla wszystkich grup wiekowych, w tym dzieci. Zanim przejdziemy dalej, pozwólcie, że wyjaśnię, iż dokument przedstawiający stanowisko to dokument, który dokonuje przeglądu dowodów, w tym przypadku dotyczących diet wegetariańskich i wegańskich, a następnie prezentuje ogólne stanowisko lub opinię na temat najlepszych praktyk w tym konkretnym temacie.

Oto co kilka z nich ma do powiedzenia na ten temat.

Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne wydało swoje oświadczenie w 2010 r., które zostało ponownie potwierdzone w 2018 r., i stwierdzają, że:

"Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie i wegańskie z odpowiednią uwagą na konkretne składniki odżywcze mogą zapewnić zdrowy alternatywny styl życia na wszystkich etapach rozwoju płodu, niemowlęcia, dziecka i nastolatka. Odpowiednia edukacja rodziny i obserwacja w czasie są niezbędne..."

Akademia Żywienia i Dietetyki (USA) zaktualizowała swoje oświadczenie w 2016 roku i nadal zgadza się ze stanowiskiem Kanady w tym temacie:

"...odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym wegańskie, są zdrowe, adekwatne pod względem odżywczym i mogą przynosić korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Diety te są odpowiednie dla wszystkich etapów cyklu życia, w tym ciąży, laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, okresu dojrzewania, starszej dorosłości i dla sportowców..."

Podobnie brzmi stanowisko Włoskiego Towarzystwa Żywienia Człowieka w sprawie diet wegetariańskich:

"Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie, które zawierają szeroką gamę pokarmów roślinnych, a także wiarygodne źródło witaminy B12, zapewniają odpowiednie spożycie składników odżywczych".

Kiedy jednak porównamy te dane ze stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Pediatrycznej Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN) dotyczącym żywienia uzupełniającego niemowląt (wydanym w 2017 r.), wskazują one, że:

"Diety wegańskie były generalnie odradzane podczas karmienia uzupełniającego...Ryzyko związane z nieprzestrzeganiem zaleceń jest poważne, w tym nieodwracalne uszkodzenia poznawcze z powodu niedoboru B12, a także śmierć... Jeśli rodzic zdecyduje się na odstawienie niemowlęcia od piersi na dietę wegańską, powinno się to odbywać pod regularnym nadzorem lekarza i eksperta dietetyka, a matki powinny otrzymać pełną poradę żywieniową... ".

A rok wcześniej, w 2016 roku, Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) stwierdziło, że:

"DGE nie zaleca diety wegańskiej dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących, niemowląt, dzieci i młodzieży. Osoby, które mimo to chcą stosować dietę wegańską, powinny na stałe przyjmować suplement witaminy B12. Powinny one otrzymać poradę od doradcy żywieniowego, a ich zaopatrzenie w krytyczne składniki odżywcze powinno być regularnie kontrolowane przez lekarza."

Jaki jest więc werdykt? Czy są czy nie są bezpieczne?

W Blueprint Nutrition zgadzamy się z Kanadyjskim Towarzystwem Pediatrycznym i innymi organizacjami, które uważają, że diety wegetariańskie i wegańskie, które obejmują szeroki zakres pokarmów są bezpiecznymi i zdrowymi wzorcami żywieniowymi dla mężczyzn, kobiet i dzieci w każdym wieku i na każdym etapie, włączając w to ciążę i okres niemowlęcy.

Jednakże, jak zauważono w wielu dokumentach przedstawiających stanowisko:

"Uważamy, że konieczne jest, zwłaszcza w przypadku stosowania bardziej rygorystycznej diety wegetariańskiej lub wegańskiej, aby zasięgnąć porady eksperta - zarejestrowanego dietetyka, który specjalizuje się w pediatrii i żywieniu opartym na roślinach, aby zrozumieć, które suplementy są wymagane i ile należy ich przyjmować, aby zapewnić odpowiednie spożycie składników odżywczych i zminimalizować ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych".

(Tak, jesteśmy praktyką "jedzenie przede wszystkim", ale istnieją obowiązkowe suplementy, które Twoje dzieci będą potrzebowały, zwłaszcza jeśli stosują dietę wegańską).

Jakie są składniki odżywcze, o które musimy się troszczyć? Cieszę się, że pytasz - bądź na bieżąco z częścią 2!

Weź to na jeden kęs na raz,

Rosanne