Dieta South Beach uważana jest za jedną z tych diet, które pozwalają stracić nieco niepotrzebnych kilogramów. Swoją popularność zyskała na początku XXI wieku, ale do tej pory znajdą się osoby, które sa jej zwolennikami. Warto zrozumieć na czym ona poleca i jakie efekty będzie można uzyskać przy jej stosowaniu.

Podstawowy cel jaki przyświecał twórcy tej diety to przygotowywanie rozwiązań, które będą właściwe dla osób, które zmagają się z cukrzycą albo układem krążenia. Książka, która opisywała zasady tej diety pojawiła się w 2003 roku. Publikacja zyskał bardzo duża popularności i coraz więcej osób zaczęło walkę z nadmiernymi kilogramami.

Dieta składa się z 3 etapów a jej założenia są bardzo proste

Poleca na oparciu całego jadłospisu na produktach o niskim IG takich jak pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Do tego spożywanie również odpowiedniej ilości białka ze szczególnym ograniczeniem jeśli chodzi o spożywanie nabiału. Do diety powinno się dodatkowo włączyć źródło w postaci zdrowych tłuszczów jak ryby, orzechy czy oleje roślinne. Nie można zapominać o spożywaniu śniadania. Twórca zakłada, że ograniczenie produktów, które mają wysokie IG będzie ważne, ponieważ one powoduję ponowne uczucie głodu.

Opinie dietetyków o diecie

W większości specjaliści podkreślają, że założenia diety są faktycznie rozsądne i będzie to dobra propozycja, ale to co będzie miało duże znaczenie to również pilnowanie wielkości porcji i kaloryczności tych produktów jakie będzie się spożywało. Osoby znajdujące się na tej diecie, w której nie ma ograniczeń kaloryczności nawet jeśli będą się do wszystkich zasad stosować to i tak może być tak, że nie będą chudnąć. Trzeba pamiętać, że to co ma istotne znaczenie to również dbanie o ujemny bilans kaloryczny a nie o unikanie niektórych produktów. Eliminacja białego pieczywa nie pomoże jeśli będzie się spożywać więcej kalorii niż organizm potrzebuje. Osoby, które będą stosować się do diety i jej zasad na pewno zauważa jak wygląda dokładnie spadek diety. Jednak ten sposób odchudzania też nie będzie zalecany. Gwałtowne próby redukcji masy ciała najczęściej wiążą się z efektem jojo, zaburzeniami w zakresie odżywiania. Dlatego najbardziej skuteczne dla odchudzania będzie to, by stopniowo i zdrowo tracić kilogramy a nie podejmować działania gwałtowne i wymagające bardzo dużych restrykcji.

Omawiana dieta składa się z trzech faz w zależności od konkretnej wyłącza się lub włącza konkretne produkty.

Pierwsza faza trwa dwa tygodnie i jest najbardziej restrykcyjna. W tej fazie najważniejsze będzie wyrównanie stężenia glikemii. To ważne dla osób, które mają cukrzyce. Jemy 6 posiłków dziennie. Jadłospis na początek nie będzie zbyt bogaty, jemy bowiem chude mieso, ryby, owoce morze, jajka, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce z niskim IG. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tak zestawiona dieta nie do końca będzie właściwa, ponieważ spore braki produktów mogą mieć zły wpływ na organizm.

Faza 2 trwa do momentu uzyskania wymarzonej wagi. Tutaj efekty są już mniej spektakularne i chudnie się wolniej. Wprowadza się dodatkowo więcej węglowodanów, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, makaron.

Faza 3

Ostatni etap to ten, który pozwoli utrzymać upragnioną wagę i powinien trwać do końca życia. Wtedy można już jeść teoretycznie wszystko jednak trzeba poznać swój organizm i eliminować te składniki pokarmowe, które będą dla niego nieodpowiednie i mogą powodować wzrost masy ciała.

Zauważając takie składniki będzie można je z diety usunąć.