W tej 3-częściowej serii poświęconej dietom roślinnym dla dzieci dowiedzieliśmy się, że diety wegetariańskie i wegańskie są bezpieczne na wszystkich etapach życia, ale istnieją pewne kluczowe składniki odżywcze (zwłaszcza w przypadku diet wegańskich w okresie ciąży i niemowlęctwa), które musimy mieć na uwadze, włączając je do diety lub uzupełniając. Dziś, w naszym ostatnim odcinku, zajmiemy się kilkoma pytaniami, które warto rozważyć, myśląc o wprowadzeniu diety roślinnej dla swojego dziecka lub rodziny.

Dla wielu rodziców, którzy z nami współpracują, decyzja o przyjęciu przez ich dziecko/dzieci diety roślinnej jest prosta, ponieważ rodzice stosują dietę wegetariańską lub wegańską i chcą, aby ich dzieci jadły te same posiłki, co oni. Zazwyczaj zaczyna się to w momencie wprowadzania pokarmów stałych, a dziecko nie jest świadome żadnego innego wzorca żywieniowego, więc akceptacja jest wysoka.

W innych rodzinach decyzja o przyjęciu diety roślinnej może zapaść później, np. gdy dziecko ma 1, 2, 3 lub 10 lat. Jeśli znajdziesz się w tej sytuacji, może to być nieco trudniejsze, zwłaszcza jeśli do tej pory nie jadłaś dużo białek pochodzenia roślinnego.

Niezależnie od tego, czy masz starsze czy młodsze dzieci, ten blog zawiera kilka pytań i przemyśleń, które mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji o przejściu na dietę roślinną.

Wiedza

Nie musisz mieć stopnia naukowego z nauk o rakietach, aby stosować zdrową dietę roślinną, ale musisz mieć solidne zrozumienie kluczowych składników odżywczych dla dzieci oraz tego, jak poprawić wchłanianie składników odżywczych z żywności, zmniejszając jednocześnie naturalnie występujące inhibitory.

Zarówno kanadyjskie, jak i amerykańskie dokumenty dotyczące diety roślinnej u dzieci zdecydowanie zalecają, aby rodziny współpracowały z zarejestrowanym dietetykiem na wszystkich etapach życia w celu zapewnienia kluczowych składników odżywczych dla wzrostu i rozwoju. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący w stosowaniu diety roślinnej, czy też jesteś starym profesjonalistą, rozważ zarezerwowanie kilku spotkań z dietetykiem w Twojej okolicy, który specjalizuje się w dietach roślinnych dla dzieci.

Podczas gdy istnieje mnóstwo książek i stron internetowych na ten temat, w tym "Doktor Google", nic nie zastąpi porady wyszkolonego dietetyka, który specjalizuje się w pediatrii i może pomóc ci z pytaniami i wątpliwościami, które są istotne dla ciebie i twojego dziecka. Powierzasz swoje zęby dentyście, więc powierz wzrost i rozwój swojego dziecka dietetykowi!

Koszt

Podążanie za dietą roślinną nie jest droższe (w rzeczywistości może być tańsze!), ale w przypadku niektórych rodzajów diet roślinnych i etapów życia może być konieczne regularne kupowanie suplementów, które mogą być drogie w zależności od tego, co jest wymagane. Na przykład, płynny suplement B12 dla niemowląt może kosztować nawet 30 dolarów, podczas gdy tradycyjne tabletki dla dorosłych kosztują 10 dolarów. Niektóre z tych suplementów są niezbywalne.

Uwzględnij dyskusję na temat planu suplementów dziecka z dietetykiem, abyś miał pojęcie o miesięcznych/rocznych kosztach tych suplementów i mógł odpowiednio zaplanować budżet. Nie jest to obszar, który można "pominąć", zwłaszcza w przypadku dzieci stosujących dietę wegańską.

Konsekwencja

W kwestii suplementów, jeśli są one wymagane, muszą być podawane konsekwentnie, aby nie dopuścić do ich niedoboru. Stworzenie rutyny w tym zakresie jest ważne i powinno obejmować to, kto i o jakiej porze dnia podaje suplement. Zazwyczaj w każdej rodzinie jest jeden rodzic, który nosi kapelusz "Ministra Zdrowia". To właśnie ta osoba jest zazwyczaj odpowiedzialna za zapewnienie podawania suplementów.

Ważne jest również konsekwentne dostarczanie różnorodnych produktów spożywczych, które zawierają niezbędne składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i zdrowia. Dobrze zaplanowana dieta roślinna zapewnia, że na przykład pokarmy bogate w wapń są podawane codziennie - nie tylko raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Wiedza musi przekładać się na codzienne, konsekwentne działania.

Spójność opiekunów

Członkowie rodziny mogą mieć różne diety lub wzorce żywieniowe - to zrozumiałe. Wierzymy jednak, że w przypadku dzieci ważne jest, aby otrzymywały one spójne informacje na temat jedzenia. Jeśli jedno z rodziców stosuje dietę roślinną, a drugie nie, to nie jest to pomocne, aby ten drugi rodzic źle wypowiadał się o "hipisowskim jedzeniu" i "podkradał" smażonego kurczaka w weekend, kiedy jego współmałżonka lub partnera nie ma w domu. To powoduje dezorientację u dzieci i może wywołać niezdrowy związek z jedzeniem i zaburzenia odżywiania na dalszej drodze. Nie chcemy tego!

Jeśli dzieci są wychowywane w różnych domach w ciągu tygodnia, lepiej jest, aby istniało jednolite podejście do tego, co jest nauczane o jedzeniu. Dotyczy to wszystkich dzieci - nie tylko tych na diecie roślinnej.

Co powiedzieć babci Grinch?

Twoja dalsza rodzina może nie wszyscy uważają, że dieta roślinna jest "zdrowa" i chociaż babcia ma dobre intencje, może zamienić się w grinch i dać ci wykład o tym, jak dzieci nie mogą uzyskać wystarczającej ilości białka bez mięsa. Sigh / cue eye-rolling ...

Czy masz plan w miejscu, jak rozwiązać ten problem z babcią lub innych członków rodziny lub przyjaciół? Naprawdę chcesz uniknąć pełnej bitwy przy stole z kolacją między tobą a wujkiem twoich dzieci, który jest na diecie mięsożerców, podczas gdy bardzo wrażliwe uszy twojego czterolatka słuchają!

Utrzymuje w pamięci że tam nigdy no będzie jeden wzór jedzenie który wszystkie ludzie kiedykolwiek zgadzają się na (w mój opinii przynajmniej!) W ten sposób, stan twój 2 centy na temacie, i być skłonny słuchać ich opinię bez ostrego osądzania. W końcu, prawdopodobnie będziesz musiał się zgodzić, aby się nie zgodzić.

Odchylenia i udogodnienia

Pomimo rosnącej liczby Kanadyjczyków stosujących dietę roślinną, większość z nich nadal spożywa mięso w swojej diecie. Jeśli twoje dziecko bierze udział w przyjęciu urodzinowym, nocowaniu, turnieju hokejowym lub nawet w przedszkolu, gdzie nie ma wegańskich/wegetariańskich opcji, czy spakujesz jedzenie lub zachęcisz dziecko do spróbowania posiłku z produktów pochodzenia zwierzęcego?

Jeśli Twój nastolatek zdecyduje, że chciałby jeść mięso, podczas gdy reszta rodziny nie chce, czy jesteś w stanie się do tego dostosować?

Nie ma tu "poprawnej" odpowiedzi - to tylko pytania do przemyślenia.

Przy odrobinie planowania i silnej komunikacji między partnerem/małżonkiem/przyjaciółmi/rodziną (i dietetykiem też!), możesz sprawić, że przejście na dietę roślinną w twoim domu będzie tak zgrabne, jak rozsmarowanie awokado na toście!

I tym samym kończymy naszą serię o dietach roślinnych dla dzieci.

Jakie jeszcze masz pytania? Zostaw komentarz poniżej!

Weź to na jeden kęs na raz,

Rosanne