Dieta Dukana

Dieta Dukana to taki sposób żywienia, który cieszy się popularnością już od lat. Dieta ma charakter wysokobiałkowy i niskowęglowodanowy, dlatego daje okazję do szybkiej utraty kilogramów. Pojawia się pytanie czy będzie skuteczna, ale również o to czy będzie bezpieczna dla naszego zdrowia

.Dieta Dukana

Dieta dukana inaczej określana jako dieta proteinowa albo białkowa jest dieta, która zakłada mocne ograniczenie w spożywaniu węglowodanów oraz tłuszczów na rzecz zwiększonego spożywania białka. W trakcie diety nie wolno spożywać słodyczy i pić alkoholu. Według autora dieta ma doprowadzić do tego, że na stałe zmieni się nawyki żywieniowe.

Etapy diety Dukana

Dieta Dukana składa się z czterech faz: Faza uderzeniowa – w czasie tej fazy pacjent powinien spożywać produkty białkowe z niską zawartością tłuszczu a jednocześnie musi pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Trzeba będzie spożywać dużą ilość płynów, w szczególności wodę herbatę oraz chude mleko. Jako źródło błonnika polecane będzie spożycie otrąb. Taka faza będzie trwała do 7 dni i po niej jak twierdzi autor będzie można zobaczyć wyraźny spadek masy ciała a jednocześnie poprawę metabolizmu. Faza równowagi – poza produktami białkowymi z małą zawartością tłuszczu należy spożywać warzywa i co drugi dzień jadając posiłki białkowe na zmianę zmieszanymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa można spożywać. Nie sięgamy po fasolę, groch, soczewicę i ciecierzyce. Długość tej fazy jest uzależniona od pacjenta i powinna trwać do momentu uzyskania odpowiedniej wagi. Według założeń diety pacjent powinien tracić mniej więcej kilogram każdego tygodnia. Faza utrwalenia – ta faza trwa tak długo jak do tej pory byliśmy na diecie. Ilość utraconych kilogramów pomnożona przez 10 daje wynik, który oznacza liczbę dni, w których powinna trwać trzecia faza diety. Do protein i warzyw należy dołączyć owoce, pieczywo pełnoziarniste i skrobię. Jeden dzień  w tygodniu to nadal tylko białko. Jeden raz w tygodniu będzie można spożywać dowolny posiłek. Faza białkowych czwartków – ostatnia faza zakłada, że powinniśmy raz w tygodniu spożywać wyłącznie produkty białkowe dodając do nich 3 łyżki otrębów. Taka gaza powinna już trwać na zawsze.

Czy Dieta Dukana jest bezpieczna?

Obecnie mamy coraz więcej badań, które pokazują szkodliwe skutki stosowania diety dukana. Zbyt mała ilośc błonnika może sprawić, że układ pokarmowy nie będzie prawidłowo funkcjonował. Pojawiać się mogą problemy z bólami brzucha i zaparciami. Niedobór błonnika będzie także wpływał na nadmierne wchłanianie cholesterolu do krwi, co może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Jeśli będzie występować niedobór błonnika długotrwale może to nawet spowodować powstanie nowotworu w jelicie grubym. Rygorystyczne założenia tej diety mogą sprawić, że pojawią się w organizmie znacznie niedobory składników odżywczych. Po stosowaniu diety dukana u pacjentów występować może niedobór wapnia, którego wchłanianie będzie utrudnione przez nadmiar białka. Niedobór witaminy C utrudnia wchłanianie żelaza. Z racji ograniczenia jeśli chodzi o spożycie węglowodanów organizm w pewnym momencie czerpie energię z tłuszczu. Pojawia się zjawisko ketozy, które może mieć zły wpływ na kości.

Czy warto stosować dietę Dukana?

Dieta dukana jest bardzo popularna wśród tych osób, które liczą na szybkie efekty, ponieważ w krótkim czasie pozwala stracić wiele kilogramów. Jednak jej działanie na zdrowie może się okazać niebezpieczne, dlatego przed rozpoczęciem diety zawsze warto ja konsultować z lekarzem.