Jeśli ktoś zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi to może być dla jego zdrowia ryzykowne. Obniżyć go można jeśli zmieni się styl życia i sposób żywienia. W tym wpisie będą pojawiać się informacje odnośnie tego po jakie produkty sięgać a jakie ograniczyć, by faktycznie cholesterol utrzymywać w ryzach. Choroby układu sercowo – naczyniowego od lat stanowią główną przyczyną umieralności w naszym kraju, ale również w wielu różnych krajów świata. To choroby, które określa się jako choroby cywilizacyjne, ponieważ czynnikiem rozwoju są tutaj wszystkie te czynniki, które związane są z naszym stylem życia a wiec są to choroby, na które tak naprawdę sami mamy bardzo duży wpływ. Najważniejsze będzie więc to w jaki sposób się odżywiamy. Co więc powinniśmy jeść a czego należy w diecie unikać, by w skuteczny sposób kontrolować poziom cholesterolu we krwi i minimalizować będziemy mogli rozwój miażdżycy, której dalszymi konsekwencjami będą zawał serca czy udar mózgu. Jaki będzie przepis na zdrowe tętnice? Mamy dla Was kilka zasad, dzięki którym będziecie wiedzieli jak prowadzić dietę antycholesterolową, która ma za zadanie obniżać stężenie cholesterolu we krwi i pozwalać w dłuższej perspektywie również na utrzymywanie złego cholesterolu LDL na dobrym poziomie. Jeśli chodzi o profilaktykę miażdżycy bezpieczny poziom zakłada się, że będzie mniej więcej w stężeniu 100-115 mg/dl.

Jak ktoś będzie chciał zmniejszać spożycie cholesterolu powinien ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, którym on towarzyszy. W praktyce będzie to oznaczało, że trzeba będzie ograniczać produkty, które pochodzą od zwierząt a wiec między innymi tłuste mięsa oraz ich przetwory. Trzeba unikać tłustego nabiału a także jaj. Mięso powinno być zastępowane rybami, najlepiej takimi morskiego pochodzenia.

Dieta

Dieta DASH obniża ciśnienie krwi Jeśli chce się zmniejszyć poziom cholesterolu LDL we krwi najważniejsze będzie usuniecie z diety nasyconych kwasów tłuszczowych, które są głównie w produktach zwierzęcych i zamiast nich wprowadzić należy nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w olejach roślinnych między innymi również w margarynach miękkich. Trzeba tutaj jedynie uważać na takie propozycje jak olej palmowy i kokosowy, które nie będą zalecane w przypadku tego typu diety, ponieważ w nich akurat stężenie kwasów nasyconych jest wysokie. W dietetycznym obniżaniu poziom cholesterolu pomagają także produkty, które obfitują w błonnik a więc różnego rodzaju warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Osoby, które zmagają się z podwyższonym stężenie cholesterolu mogą także skorzystać z funkcjonalnej żywności między innymi takiej jak margaryny miękkie czy jogurty, które są dodatkowo wzbogacone w sterole roślinne, które będą wpływać na wchłanianie cholesterolu. Trzeba jednak pamiętać, że takie produkty nie przez wszystkich powinny być stosowane Unikać ich powinny osoby, które mają poziom cholesterolu w normie.

Mało znane fakty o cholesterolu

Generalnie cholesterol pokarmowy będzie powodował wzrost stężenia złego cholesterolu LDL we krwi. Nie wszyscy jednak reagują na taki cholesterol tak samo. U jednych będzie podnosił LDL u innych ten wzrost nie będzie tak duży. To jak organizm będzie reagował w dużej mierze związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Warto również wiedzieć, że nie cały cholesterol jest wchłaniany z pożywienia. Szacuje się, że to jedynie około 40% a reszta jest wydalana.

Trzeba pamiętać, że poza jedzeniem na gromadzenie cholesterolu wpływa również to jaki tryb życia prowadzimy.