Proszę zauważyć, że będziemy omawiać wagę i terminy związane z wagą w tym blogu i przyznajemy, że może to być wrażliwy i wyzwalający materiał dla niektórych czytelników.

Czy zauważyłeś, że odkąd Blueprint Nutrition narodziło się we wrześniu 2016 roku, na blogu pojawiło się zasadniczo zero wpisów dotyczących naszego formalnego stanowiska w sprawie wagi i odchudzania? Możesz się zastanawiać, dlaczego, zwłaszcza jeśli jesteś naszym byłym lub obecnym klientem, lub śledzisz nas na naszym blogu lub kanałach mediów społecznościowych.

Oto sedno sprawy:

W dziedzinie dietetyki, istnieje duża i stale poszerzająca się przepaść opinii, przekonań i stanowisk na temat wagi i jej związku ze zdrowiem. Nawet jeśli dietetycy i inni pracownicy służby zdrowia wszyscy czytają te same artykuły badawcze, nasze własne doświadczenia i wpływy wszystkie razem kształtować nasze wnioski i prowadzi nas wszystkich do różnych opinii na temat najnowszych badań.

Oboje wykonaliśmy wiele pracy w zakresie odżywiania i doradztwa w zakresie utraty wagi od czasów studiów i stażu. Spędziliśmy mnóstwo pieniędzy i czasu, uczestnicząc w konferencjach, biorąc udział w klubach czasopism, czytając książki, biorąc udział w webinariach i szkoleniach oraz doradzając klientom przez łącznie 24 lata.

I to, co odkryliśmy, to fakt, że w szerokim spektrum poglądów na temat odchudzania i diet, znajdujemy się gdzieś pośrodku.

Szara strefa.

Dzielnica "zdecydowanie może".

Jakkolwiek chcesz to nazwać - tam właśnie się znajdujemy.

To nie jest wymówka, ani przykrywka. To uzasadnione miejsce, w którym można znaleźć przestrzeń.

Nasze poglądy przedstawione w tym artykule nie będą takie same, jak poglądy innych dietetyków. Jest nam z tym dobrze, mamy nadzieję, że innym dietetykom również. Wierzymy, że posiadanie spektrum opinii jest dobre dla naszego zawodu, tak że może nadal rozwijać i każdy obóz może być kwestionowane w jego lub jej myśli. Wiemy również z pewnością, że nasze stanowisko będzie nadal ewoluować w czasie, jak dowiedzieć się więcej, zdobyć więcej doświadczenia, a badania i polityki społecznej poprawy.

Tak więc, co następuje jest nasze "wierzymy" oświadczenia o kontroli wagi, które stosujemy w naszej prywatnej praktyce podczas pracy z klientami. Każde z nich mogłoby stanowić trzyczęściową serię blogów lub więcej na własną rękę. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby podsumować i mamy nadzieję, że w przyszłości bardziej szczegółowo zbadać i wyjaśnić każdy z nich.

Ale zanim przejdziemy dalej, uważamy, że konieczne jest uznanie soczewki, na której zbudowane jest nasze stanowisko i rozumienie wagi.

Obie z nas (Cara i Rosanne) dorastałyśmy w bezpiecznych pod względem żywieniowym gospodarstwach domowych; finanse nigdy nie były istotnym czynnikiem stresogennym i wychowałyśmy się w kochających i wspierających rodzinach. Mimo że obie byłyśmy narażone na złe skutki kultury dietetycznej, żadna z nas nie walczyła znacząco z naszą wagą ani nie była narażona na stygmatyzację. Jako sprawne, białe, "szczupłe" kobiety, zdajemy sobie sprawę z tego, że ma to swoje zalety i nie doświadczyłyśmy systemowej dyskryminacji ze względu na wagę, której doświadczyli inni.

W związku z tym, oto co sądzimy o wadze:

1. Kultura dietetyczna nas zniszczyła.

Globalny rynek utraty wagi i zarządzania wagą został wyceniony na 168,95 miliardów dolarów w 2016 roku i przewiduje się, że osiągnie 278,95 miliardów dolarów do końca 2023 roku (więcej szczegółów tutaj). Jest dużo pieniędzy do zrobienia i kultury diety prosperuje na czujesz straszne o swojej wadze, bez względu na rozmiar. Kiedy jest tak dużo pieniędzy do zrobienia, będzie wiele po nawet mały kawałek tortu miliard dolarów.

Nawet przemysł dietetyczny jest świadomy, że dieta nie działa i tak wiele firm dietetycznych zmieniło nazwę używając słów "zdrowie, wellness lub styl życia", mimo że produkt/usługa jest taka sama. Te słowa brzmią o wiele bardziej zachęcająco i zdrowo. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do samych słów, to po prostu niefortunne, jak kultura dietetyczna je porwała.

Problem polega jednak na tym, że wielu z nas jest tak głęboko zakorzenionych w kulturze dietetycznej, że trudno jest uznać to za problematyczne. A gdybyś nie marnował 90% swojego czasu i energii na ciągłe myślenie o swoim brzuchu, luce w udach czy spożyciu jedzenia, to co byś robił?

2. Dobrze jest chcieć schudnąć, ale my nie skupiamy się na utracie wagi.

Rozumiemy pragnienie utraty wagi, biorąc pod uwagę nasze społeczeństwo standard piękna, status i wartość jest związana z obrazem "cienki i silny". Rozumiemy również, że większość ludzi trzyma się przekonania, że szczupły równa się zdrowy i często usprawiedliwiają swoje dążenie do utraty wagi w imię zdrowia.

Jednak, gdy spojrzeć na badania i zobaczyć, że diety nie (w dłuższej perspektywie) ponad 95% czasu, nie byłbyś zdenerwowany, jeśli dietetyk zalecane "x" ilość utraty wagi, podczas gdy wiedząc, że prawdopodobnie nie nastąpi i że nawet jeśli znaczna ilość wagi został utracony początkowo, będzie więcej niż prawdopodobne, aby ponownie uzyskać tę wagę plus więcej? Innymi słowy, chcesz, aby lekarz przepisał lek, który był skuteczny tylko w 5% przypadków i umieścić na 95% ryzyko zachorowania?

Tak więc, podczas gdy mocno wierzymy, że masz prawo chcieć zmienić swoją wagę, chcemy skupić się na nauczaniu więcej o zrównoważonych zmianach w myślach i działaniach, które przyniosą korzyści Twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a nie zniszczą go.

Zmiany te wpłyną na Twoją wagę w jeden z trzech sposobów: 1) zwiększą ją, 2) zmniejszą lub 3) utrzymają.

Mieliśmy klientów z wszystkimi trzema wynikami.

Waga będzie robić to, co będzie robić. Nie można fizycznie sprawić, że igła się poruszy, ale można dostosować swój wzorzec myślenia o jedzeniu i relacji z jedzeniem do czegoś, co jest życiodajne, a nie pochłaniające energię lub pełne poczucia winy lub wstydu.

3. Nie ma takiego podejścia do odżywiania, które pasowałoby każdemu.

Pomimo wielu powracających tematów, które pojawiają się podczas pracy z osobami na temat wagi, nie oferujemy programów typu "cookie cutter", ponieważ nigdy nie było, ani nigdy nie będzie dwóch klientów o identycznych potrzebach.

W naszej praktyce pracujemy przede wszystkim z kobietami poszukującymi porady żywieniowej w celu optymalizacji zdrowia lub powrotu do zdrowia po stosowaniu diety, a także ze sportowcami poszukującymi lepszej wydajności lub powrotu do zdrowia po stosowaniu diety. (Doradzamy również rodzicom, którzy są zaniepokojeni wagą swoich dzieci, ale to już temat na inny blog).

Będziemy stosować różne strategie w obrębie tych grup i pomiędzy nimi. Na przykład, możemy śledzić skład ciała wraz ze szczegółowymi zaleceniami żywieniowymi u aspirującego hokeisty NHL lub wyczynowego sprintera, jeśli uważamy, że jest on dobrym kandydatem do tego podejścia, aby osiągnąć swoje krótkoterminowe cele, przy jednoczesnym pełnym wyjaśnieniu ryzyka/korzyści. Z drugiej strony, jeśli pomagamy klientowi wrócić do zdrowia po długim okresie stosowania diety, nie będziemy mierzyć wagi ani składu ciała. Okres.

Uznawszy, że odżywianie jest sprawą bardzo indywidualną, wierzymy również, że można stosować różne wzorce żywieniowe i należy je szanować. Od diet wegetariańskich i wegańskich, poprzez diety śródziemnomorskie, niskowęglowodanowe, liczenie makroskładników, wysokobłonnikowe i wiele innych, wierzymy, że wszystkie one mogą *potencjalnie* pasować, jeśli wzorzec odżywiania dla ciebie jest wzbogacający życie i nie powoduje obsesji na punkcie jedzenia lub zaburzeń odżywiania.

4. Zdrowie można osiągnąć w wielu różnych rozmiarach.

Wierzymy w podejście Health at Every Size (HAES®), które "uznaje, że waga nie jest zachowaniem lub osobistym wyborem i że normalne ludzkie ciała występują w szerokim zakresie wagi i kształtów. HAES® poszukuje alternatywy dla przeważnie daremnej i szkodliwej praktyki odchudzania." Zasady HAES® obejmują:

    Integracja wagi, poprawa zdrowia, szacunek i troska Jedzenie dla dobrego samopoczucia, ruch poprawiający jakość życia.

Dla tych z Was, którzy nie słyszeli wcześniej o tej koncepcji, zachęcamy do zapoznania się z tą stroną internetową, aby uzyskać więcej informacji. Ten filmik naprawdę dobrze wprowadza w temat.

5. Koncepcja Intuicyjnego Jedzenia.

Intuicyjne odżywianie można najlepiej opisać jako: "oparte na dowodach naukowych podejście do zdrowia umysłu i ciała, składające się z 10 zasad stworzonych przez dwie dietetyczki, Evelyn Tribole i Elyse Resch w 1995 roku. Zasady te działają poprzez kultywowanie lub usuwanie przeszkód na drodze do świadomości ciała. Jest to osobisty proces honorowania zdrowia poprzez słuchanie i reagowanie na bezpośrednie komunikaty ciała w celu zaspokojenia fizycznych i psychologicznych potrzeb. Te 10 zasad obejmuje:

    Odrzucenie mentalności dietetycznej Uszanowanie głodu Zawarcie pokoju z jedzeniem Rzucenie wyzwania policji żywieniowej Poszanowanie swojej pełności Odkrycie czynnika satysfakcji Uszanowanie swoich uczuć bez używania jedzenia Poszanowanie swojego ciała Radosny ruch Łagodne odżywianie.

Chociaż regularnie korzystamy z narzędzi intuicyjnego odżywiania, mogą one, ale nie muszą być punktem wyjścia do naszych sesji. Dla niektórych z naszych klientów słuchanie wewnętrznych sygnałów jest początkowo prawie niemożliwe, jeśli nie byli w kontakcie z sygnałami swojego ciała przez długi czas. W takich sytuacjach odkryliśmy, że rozmowa na początku o pewnych strategiach żywieniowych może otworzyć drogę do bardziej udanego dialogu podczas kolejnych spotkań. Ponownie, jest to bardzo osobiste podejście - nie cookie cutter.

6. Koncepcja najlepszej wagi.

"Najlepsza waga" to termin ukuty przez dr Arya Sharma (założyciel i dyrektor naukowy Obesity Canada), który opisuje to jako "jakąkolwiek wagę osiąga pacjent, prowadząc najzdrowszy styl życia, jakim może się naprawdę cieszyć". Nadchodzi moment, w którym człowiek nie może jeść mniej lub ćwiczyć więcej i nadal lubić swojego życia. Waga, którą osiąga, a jednocześnie lubi swoje życie, jest więc jego najlepszą wagą. Jeśli jedzenie nie może być używane do pocieszania lub świętowania lub jeśli istnieje długa lista zakazanych pokarmów, to znaczy, że jest się na diecie, a diety zawodzą w ponad 95% przypadków."

To, co podoba nam się w koncepcji "najlepszej wagi" to fakt, że wszelkie zmiany, które wprowadzasz do swojej diety i stylu życia powinny być życiodajne. Jeśli te zmiany są przyjemne, zrównoważone, nie utrudniają negatywnie pracy, związków czy życia, nie sprzyjają zaburzonym zachowaniom żywieniowym i nie ograniczają możliwości cieszenia się jedzeniem, aby świętować, pocieszać lub używać go w inny sposób, który wzbogaca życie, wtedy Cię wspieramy. Twoje ciało znajdzie taką wagę, w której będzie najszczęśliwsze i najzdrowsze.

Wierzymy w "najlepszą wagę", która nie jest osiągana poprzez pozbawienie się jedzenia. Ludzkie ciało nie zostało stworzone, aby rozwijać się bez ograniczeń, ani fizycznych, ani psychicznych.

7. Praktyka oparta na dowodach naukowych.

Jeśli szukasz dietetyka, aby uzasadnić zakup tabletek z octu jabłkowego na odchudzanie (lub innego produktu kultury dietetycznej śmieci) to nie jesteśmy najlepszym wyborem dla Ciebie. Zalecamy strategie, które są oparte na dowodach, z uznaniem, że niezręcznie wystarczająco, dowód ma swoje wady też.

8. I że praktyka oparta na dowodach idzie tylko tak daleko ...

Chociaż czytamy wiele badań, słuchamy webinarów, uczestniczymy w konferencjach i podważamy nasze przekonania literaturą z innych punktów widzenia, przyznajemy, że badania same w sobie prowadzą tylko do pewnego stopnia i mają wiele stronniczości, o czym mówiliśmy już wcześniej.

To właśnie nasze unikalne doświadczenia jako dietetyków stanowią znacznie większą część naszego podejścia do klientów niż zalecenia zawarte w artykułach z czasopism. Z naszym ponad 24-letnim doświadczeniem przychodzi dojrzałość myśli i zrozumienia w odniesieniu do najlepszej ścieżki dla naszych klientów. Jedna z naszych klientek powiedziała to najlepiej, kiedy zauważyła, że nasze wspólne sesje były bardziej jak "terapia życia" niż "terapia żywieniowa".

Gdy szacunek do siebie prowadzi do miłości do siebie, to toruje drogę dla naszych klientów, aby zobaczyć swoje ciała w nowym świetle i jest o wiele łatwiej mówić o żywności i przyjemny ruch.

9. Rozmiar Twojego ciała jest najmniej ważną rzeczą w Tobie.

Zależy nam na tobie jako osobie, w tym na twoich unikalnych darach, talentach i zdolnościach, o wiele bardziej niż na twoim rozmiarze ubrania. Gdy zaczniemy lepiej rozumieć, kim jesteś, a ty pozwolisz nam wejść do swojego świata, będziemy mogli lepiej pomóc ci określić, jakie bariery należy przełamać, a jakie mury trzeba będzie odbudować.

Nasza obsesja na punkcie szczupłości w imię zdrowia dosłownie czyni nas bardziej chorymi - zdolności umysłowe i energia, które są marnowane na tę pogoń, są oszałamiające i głęboko niepokojące. Kultura dietetyczna żeruje na kobietach i liczy na to, że gardzą one swoim wyglądem. Wiele kobiet jest ofiarami i przez całe życie akceptowały wstręt do siebie jako status quo. Wierzymy, że prawdziwa zmiana przychodzi z miejsca miłości do siebie, akceptacji i pozytywności. Naszym celem jest zachęcenie Cię do dbania o swoje ciało, ponieważ kochasz siebie, a nie dlatego, że siebie nienawidzisz.

Jednym z powodów, dla których nadal wolimy spotykać się z naszymi klientami osobiście (choć akceptujemy klientów korzystających z wirtualnych usług doradczych) jest to, że uważamy, iż kontakt twarzą w twarz rodzi poziom wrażliwości i autentyczności, który czasami jest trudniejszy do osiągnięcia przez ekran komputera. Kiedy nasi klienci mogą być odważni i bezbronni wobec nas, to właśnie wtedy odkrywamy, że siła zmiany naprawdę się dzieje.

10. Zmiana wymaga czasu.

Prawdopodobnie wszyscy zgodzimy się, że zmiany nie zachodzą natychmiast. Jeśli szukasz jednej sesji, która da Ci garść materiałów i wyśle Cię w drogę, nie jesteśmy dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli jednak interesuje Cię praca nad trudnymi rzeczami (takimi jak lodowa tafla pod wodą), "dudnienie z wrażliwością" (cytując Brenee Brown) i zmiana wzorców myślenia i działania tak, aby pracowały dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie, to jesteśmy dżemem do Twojego masła orzechowego - aka - zrobimy dobrą kanapkę, albo zespół.

Nierzadko spotykamy się z klientami na 6-8, a nawet do 18 sesji. Jak powiedzieliśmy wcześniej, nie ma ustalonej/przepisanej ilości czasu - chodzi o to, czego potrzebujesz, a tego nie będziemy wiedzieć, dopóki nie zaczniesz wykonywać swojej pracy.

Mamy nadzieję, że było to dla Ciebie pomocne przy rozważaniu, czy nasza filozofia dotycząca wagi jest zgodna z Twoją. Czekamy na Twoje przemyślenia, komentarze i opinie.

Weź to na jeden kęs na raz,

Cara i Rosanne