Czy chodzisz na częste badania lekarskie? Czy to zwykłe badania krwi, czy kolonoskopie niszczące nerwy. Po co te badania? Zgaduję, że chcesz się upewnić, że wszystko jest dobrze z twoim ciałem. Chodzi o to, żeby złapać choroby, zanim się rozwiną, albo potwierdzić wszelkie podejrzenia, żebyś mógł się natychmiast leczyć. Wiele z chorób, które w dzisiejszych czasach się rozwijają, wiąże się ze złymi nawykami żywieniowymi rok po roku. W tym wpisie otrzymasz serię pytań, które poprowadzą Cię w kierunku lepszej diety dla zdrowia.
Zanim skończysz czytać ten artykuł, powinieneś być w stanie zidentyfikować niedociągnięcia i zacząć nad nimi pracować, aby zapobiec chorobie. Możesz zadawać sobie te pytania co kilka miesięcy. To ćwiczenie może w przyszłości zaoszczędzić Pani/Panu podróży do gabinetu lekarskiego lub przyjęcia do szpitala! To stanowisko zostanie opracowane jako seria pytań, które zadasz sobie samemu. Chwyć więc długopis i kartkę i zapisz swoje odpowiedzi, aby nie stracić kontaktu z nami. Zaufaj mi, to pomoże!
1. Czy Twoja obecna dieta jest zgodna z Twoimi celami dotyczącymi zdrowia/wagi?
Przeczytaj to pytanie jeszcze raz i zadaj sobie pytanie. Czy jest to "tak", czy "nie"?
Czy masz jakąś chorobę? Masz nadzieję, że nie dostaniesz choroby, która może być dziedziczna w twojej rodzinie?
Próbujesz schudnąć? Może starasz się przybrać na wadze?
Lepsza dieta dla zdrowia: jakie są Twoje cele zdrowotne/wagowe?
Czy sądzisz, że to, co zjadłeś wczoraj, w ostatnim tygodniu lub w poprzednim miesiącu, pomoże Ci osiągnąć te cele w zakresie zdrowia/wagi?
Pomyśl o tym przez chwilę i zapisz, co myślisz, zanim przejdziesz do następnego pytania.
2. Co zawsze chciałaś zmienić w swojej diecie, ale nigdy się do tego nie zabrałaś?
Czy chcesz zmienić coś w swojej diecie? Tak czy nie?
Jeśli nie jesteś pewien, zastanów się, czy obserwowałeś, jak rodzina, przyjaciel, czy kolega z pracy jedzą? Czy mają oni szczególne nawyki żywieniowe, które chciałbyś mieć? Może to być praktyka polegająca na piciu większej ilości wody, regularnym jedzeniu śniadania lub dyscyplinie w unikaniu przekąsek.
Albo zastanowić się, czy tylko w niektórych miejscach nie ma nawyków żywieniowych, którymi się zajmujesz? Na przykład, czy jesz dużo ryżu u swoich rodziców, czy nie pijesz zbyt dużo, gdy jesteś na przyjęciu? Być może przekąsasz frytkami, gdy jesteś z określoną grupą przyjaciół, albo musisz coś przekąsić, gdy nikogo nie ma w pobliżu? Czy lubisz mieć takie nawyki? Czy można je poprawić? Jak można nad nimi pracować?
Zrób listę nawyków żywieniowych, które zawsze chciałeś wykopać, ale nigdy się do tego nie zabrałeś. Aby mieć lepszą dietę dla zdrowia, trzeba kształtować nowe nawyki, a stare będą musiały odejść (lub zostać dostosowane).
3. Czy spełniasz krajowe wytyczne żywieniowe dotyczące zaleceń żywieniowych?
Czy pompujecie olej napędowy do waszego samochodu napędzanego benzyną? Mam nadzieję, że nie, to byłoby sprzeczne z "instrukcją obsługi" samochodu i zniszczyć go!
Podobnie, czy wypełniasz swoje ciało potrzebną Ci żywnością, zgodnie z zaleceniami krajowych wytycznych żywieniowych? Instrukcja "dietetyczna" (tzw. krajowe wytyczne żywieniowe) dotycząca prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu jest łatwo dostępna, bezpłatna dla wszystkich. Jeśli przeczytałeś/aś instrukcję obsługi i pielęgnacji przed użyciem nowej pralki lub założeniem nowej odzieży do prania, dlaczego nie zrobić tego samego dla swojego organizmu?
Prawdopodobnie tylko dlatego, że wydaje się, że możemy sobie z tym poradzić. Ale czy naprawdę? Podczas gdy nadużywana pralka może przestać się obracać, a jedwabna bluzka może się rozerwać, nasze ciała przechodzą dużo wysiłku, zanim w końcu się wyłączą. Pomyślcie o chorobach, które w dzisiejszych czasach prowadzą do śmierci, takich jak udar mózgu, cukrzyca, choroby nerek, wątroby i rak. Różnią się one od chorób, które kiedyś zabijały naszych przodków - szybka śmierć z powodu infekcji spowodowanych złymi warunkami sanitarnymi lub brakiem opieki medycznej.
Lepsza dieta dla zdrowia: czy spełniasz wymagania żywieniowe
Sprawdź na stronie internetowej Health Promotion Board rekomendowane wielkości porcji różnych grup żywności. Ten przewodnik jest wystarczająco dobry dla ogólnego zdrowia, ponieważ nie musisz liczyć wszystkich kalorii lub mikrogramów składników odżywczych, które posiadasz. Jeśli spełniasz zalecane wielkości porcji, na ogół spełniasz wymagania żywieniowe.
4. Czy spełniasz specyficzne wymagania żywieniowe dla swojej grupy wiekowej lub sytuacji życiowej?
Podobnie jak w poprzednim punkcie, czy Twoja dieta pokrywa dodatkowe potrzeby, które możesz mieć?
- Jeśli jesteś nastolatkiem, czy spełniasz wymagania dotyczące wapnia w celu zmaksymalizowania zapasów wapnia w kości?
- Jeśli masz więcej niż 30 lat, czy nadal spełniasz swoje wymagania dotyczące wapnia? Jest to szczególnie ważne, ponieważ zapasy wapnia w kości zaczynają się zmniejszać każdego roku po 30 roku życia.
- Jeśli jesteś w ciąży, czy masz wystarczająco dużo żelaza i foliowania, aby zaspokoić potrzeby wzrostu dziecka?
- Jeśli miałeś zapalenie uchyłków lub jesteś narażony na raka jelita grubego, czy masz wystarczającą ilość błonnika do profilaktyki?
- Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, to czy zaspokajasz swoje zapotrzebowanie na białko?
- Jeśli masz więcej niż 65 lat, czy masz wystarczająco dużo białka, aby utrzymać masę mięśniową?
Lepsza dieta dla zdrowia: czy spełniasz konkretne potrzeby żywieniowe
Na każdym etapie życia mamy różne potrzeby żywieniowe. Jest to podobne do tego, jak odbierasz różną wiedzę i umiejętności w różnych momentach swojego życia. Lepsza dieta dla zdrowia to nie tylko zdrowe odżywianie się, ale także wiedza o tym, czego potrzebuje Twój organizm w różnych momentach życia.
5. Jakie są małe zmiany, które można wprowadzić w celu zrównoważenia zmian przez całe życie?
Zawsze, gdy chcesz osiągnąć jakiś cel, to ludzka natura szuka najszybszej drogi, by do niego dotrzeć. Jednakże, nie jest tak samo z dietą i zdrowiem. Czasami osiągnięcie tych celów żywieniowych wymaga czasu. Ważniejsze jest, aby wprowadzać małe i powolne, ale trwałe zmiany, w przeciwieństwie do zmian drastycznych, które nie trwają długo lub kosztują zbyt wiele, aby je sfinansować.
lepsza dieta dla zdrowia: wprowadzać niewielkie zmiany
Na podstawie kilku ostatnich pytań, zrób listę wszystkich małych zmian, które możesz wprowadzić i uszereguj je pod względem ważności. Spróbuj wprowadzić 1 zmianę co 1-2 tygodnie. Ustaw w kalendarzu alarmy przypominające o tym, kiedy kończy się dany tydzień zmiany, abyś mógł dodać do niego kolejną zmianę. Powoli nakładaj warstwy na zmiany w ciągu całego roku. Z czasem będziesz zaskoczony tym, co jesteś w stanie osiągnąć!